Strona główna Aktualności Promocje Dopłaty Serwis Części E-sklep O Firmie Kariera Kontakt

Czarny ciągnik FENDT 936 Vario

> Aktualności > Prasa o nas >
W numerze 9/2008 czasopisma "Rolniczy Przegląd Techniczny" zaprezentowano ciągniki FENDT 936 Vario oraz 927 Vario. Cechą szczególną tych modeli jest bardzo bogate wyposażenie oraz czarny kolor ciągnika. Czarny ciągnik to inaczej wersja kolorystyczna oferowana przez firmę FENDT pod nazwą "Black Beauty"

 

  

Fendt 936 Vario Black Beauty - Piękna bestia
 
Czarny FENDT 936 Vario"Fendt 936 Vario jest flagowym modelem bawarskiego producenta. Oprócz najlepszego wyposażenia, jakie można znaleźć w ciągnikach z Marktoberdorf, może jednak mieć także coś więcej. Taka wersja to Black Beauty - czarna piękność, z racji czarnego lakieru. Warto dodać, że ten kolor oferuje tylko Fendt. Taki egzemplarz można było zobaczyć po raz pierwszy na Agritechnice w 2005 roku, gdzie prezentował się fantastycznie.
Black Beauty wpadł już w oko kilku naszym rolnikom. Nie ma co się dziwić. Jeżdżąc tą bestią można z powodzeniem oczekiwać, że wszyscy bez wyjątku odprowadzą ją wzorkiem. Właściciele Fendta 936 Vario Black Beauty jak i jego nieco mniejszego brata Fendta 270 Vario Black Beauty, użytkujący swoje maszyny w woj. lubuskim, twierdzą zgodnie, że są to maszyny, przy których niejedna wypasiona bryka tylko do jazdy po utwardzonym terenie wymięka.
W sumie super ciągnikowi brakuje tylko przyciemnianych szyb. Ponadto właściciel 936 przyznaje, że kompletując ciągnik nie pomyślał o fabrycznym doposażeniu go w układ do jazdy równoległej. Za to w wyposażeniu znalazło się elektroniczne sterowanie przednim TUZ-em oraz cztery ksenonowe reflektory robocze. Co do tych ostatnich, to rolnik spieszy z wyjaśnieniem, że nawet w samojezdnej maszynie rolniczej ksenony nie są wcale ekstrawagancją. Pracując często po zmroku każdy docenia ich moc i ilość światła na polu, tym bardziej, że potężny Fendt współpracuje z dużymi narzędziami.
Podstawę wersji Black Beauty stanowi seria 900 Vario, którą napędzają silniki Deutza o pojemności 7,1 litra. Fendt w najmocniejszym z serii 936 Vario jest w stanie wykręcić 360 KM mocy maksymalnej. Skrzynia przekładniowa to oczywiście firmowe Vario Fendta. W naszych warunkach jego możliwości transportowe muszą być elektronicznie ograniczone do 40 km/h, jednak fabryczne ustawienia pozwalają na rozpędzanie ciągnika do 60 km/h. Dzięki uprzejmości właściciela 927 Vario mieliśmy okazję odbyć jazdę próbną po polu i po szosie. Po takiej dawce adrenaliny, żądamy, aby wszystkie ciągniki miały przednią amortyzację w standardzie! Cóż, żądać możemy, ale rolnik przecież musi niestety za to wyposażenie zapłacić."
 
Rolniczy Przegląd Techniczny - 9/2008
Tekst i zdjęcia
Tomasz Towpik