Strona główna Aktualności Promocje Dopłaty Serwis Części E-sklep O Firmie Kariera Kontakt

Skrzynia przekładniowa

> FENDT > Ciągniki 70-500 KM > Seria 800 Vario (185-205 KM) >

Przekładnia bezstopniowa VARIO - bezkompromisowa w każdej sytuacji

Od 0,03 km/h do 40 km/h możliwa jest bezstopniowa regulacja prędkości jazdy tylko z przekładnią Fendt Vario. Sterowana jedną dźwignią - Variostick. Seria 800 Vario jest predysponowana tym samym do zastosowania w uprawch specjalistycznych,  do prac ciężkich, jak i w transporcie. Bezstopniowy napęd zatem ukazuje swoje doskonałe zalety w wielu pracach wykonywanych w gospodarstwie rolnym. Przy przekładniach sekwencyjnych - właśnie z powodu stopniowania - często ustawiony jest jeden bieg za wysoko lub za nisko. Dzięki Vario możliwe jest zmobilizowanie mocy ukrytej z zakresach pośrednich. Oznacza to precyzyjny dobór prędkości pracy do optymalnych obrotów silnika, w  wniku czego mniejsze zużycie paliwa.

Prędkość 40 km/h uzyskujemy już przy 1900 obr/min silnika.

 

     

Variostick - zamiast wielu dźwigni 

 

Dzięki tej dźwigni bezstopniowo zmieniamy prędkość jazdy od zera do zaplanowanej prędkości poruszając dźwignię w przód. jeśli poruszamy Variostick w przeciwnym kierunku redukujemy prędkość. Wszystko to bez rozłączania napędu i zmiany przełożeń. Wielofunkcyjnym joystick-em można sterować zaworami hydraulicznymi, strować tylnym TUZ-em, wałkiem WOM. Nowatorskim rozwiązaniem jest możliwość wyboru z 4 stopni agresywność pracy skrzyni Vario.

     
Zmiana kierunku jazdy wykonujemy przy pomocy przełącznika umieszczonego na dźwigni po lewej stronie kierownicy. Odbywa się to w sposób płynny i bardzo delikatny. Jednocześnie dźwignia ta umożliwia nam regulację w dwuch płaszczyznach kierownicę. Zmianę kierunku możemy wykonywać również za pomocą dźwigni Variostick.