Maszyna za 50% ceny z ciągnikiem Arbos
7 letnia gwarancja na Arbos

Bezpieczeństwo podczas prasowania słomy

Prasa McHalePrasowanei siana balociarką McHale V6 750

Bezpieczeństwo

Prasowanie słomy prasą jest nieodzownym elementem pracy rolnika, który pozwala na efektywne zarządzanie zbiorami i przygotowanie ich do przechowywania lub transportu. Jednak praca ta niesie ze sobą pewne ryzyko, dlatego ważne jest, aby przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Dbanie o bezpieczeństwo nie tylko minimalizuje ryzyko wypadków, ale także zapewnia bardziej efektywną i płynną pracę. W artykule omówimy cztery kluczowe obszary, na które należy zwrócić uwagę podczas prasowania słomy: przygotowanie sprzętu, właściwe użycie maszyny, środki ochrony osobistej oraz procedury awaryjne.

 

 

Przygotowanie sprzętu

Przed rozpoczęciem pracy niezwykle ważne jest dokładne sprawdzenie stanu technicznego prasy. Regularne przeglądy techniczne oraz konserwacja sprzętu to podstawa bezpieczeństwa. Upewnij się, że wszystkie elementy mechaniczne, takie jak noże tnące, pasy napędowe oraz łożyska, są w dobrym stanie i odpowiednio nasmarowane. Sprawdź również stan hydrauliki oraz elektryki maszyny, a także upewnij się, że wszystkie osłony ochronne są na swoim miejscu i nieuszkodzone. Ważne jest również, aby zapoznać się z instrukcją obsługi prasy i znać jej specyfikację oraz zalecenia producenta dotyczące bezpiecznego użytkowania.

Prasoowijarka McHaleArbos / Aupax 5130 z prasoowijarką McHale Fusion 

Właściwe użycie maszyny

Podczas pracy z prasą do słomy należy zachować szczególną ostrożność. Operator powinien zawsze mieć pełną kontrolę nad maszyną i być świadomy jej działania. Kluczowe jest, aby nigdy nie próbować ręcznie usuwać zatorów w maszynie, gdy jest ona włączona – może to prowadzić do poważnych obrażeń. W przypadku zablokowania prasy należy najpierw wyłączyć silnik, a następnie ostrożnie usunąć przeszkodę. Ważne jest także, aby unikać przeciążenia maszyny i dostosowywać prędkość prasowania do warunków polowych oraz rodzaju słomy. Przestrzeganie tych zasad zmniejsza ryzyko awarii sprzętu oraz wypadków. 

Prasowanie siana prasą McHale Prasowanie ciagnikiem Massey Ferguson i balociarą McHale V6 750

Środki ochrony osobistej

Operatorzy pras powinni zawsze korzystać z odpowiednich środków ochrony osobistej. Wymaga się noszenia odzieży ochronnej, takiej jak rękawice, okulary ochronne oraz buty z metalowymi noskami. Używanie słuchawek ochronnych może również pomóc w zminimalizowaniu ryzyka uszkodzenia słuchu z powodu hałasu generowanego przez maszynę. Ważne jest także, aby nie nosić luźnej odzieży, która mogłaby zostać wciągnięta przez ruchome części maszyny. Zawsze należy mieć przy sobie telefon komórkowy lub inny środek komunikacji, aby w razie potrzeby móc szybko wezwać pomoc.

Prasoowijarka McHale Fusion PlusPrasowanie słomy prasoowijarką McHale Fusion 4 Plus

Procedury awaryjne

Nawet przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa, wypadki mogą się zdarzyć. Dlatego niezwykle istotne jest, aby każdy operator prasy do słomy był przeszkolony w zakresie udzielania pierwszej pomocy oraz znał procedury awaryjne. W razie wypadku należy natychmiast wyłączyć maszynę i ocenić sytuację. Jeśli to możliwe, należy udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu i wezwać służby ratunkowe. Dobrą praktyką jest również przeprowadzanie regularnych szkoleń z zakresu bezpieczeństwa oraz organizowanie symulacji sytuacji awaryjnych, aby każdy pracownik wiedział, jak się zachować w razie potrzeby.Robi 2000 bel rocznie

Maszyny nowe i używane 

 
 
 
 
 

 

 

Czy artykuł był przydatny:
Czy artykuł był przydatny, kliknij gwiazdkę i oceń: 
5 (1 głos.)