Maszyna za 50% ceny z ciągnikiem Arbos
7 letnia gwarancja na Arbos

Prasowanie słomy – kluczowy element zarządzania materiałem

Prasowanie słomyZbiór słomy

Prasowanie słomy

Prasowanie słomy jest nieodłącznym elementem zarządzania resztkami pożniwnymi na polach uprawnych. Po zakończeniu zbiorów, resztki roślinne, w tym słoma, pozostają na polu. Ich odpowiednie przetworzenie ma kluczowe znaczenie dla utrzymania jakości gleby oraz przygotowania pola do kolejnych upraw. Prasowanie słomy polega na zbijaniu jej w zwartą, cylindryczną lub prostokątną formę za pomocą specjalistycznych maszyn – pras. Dzięki temu procesowi, słoma jest łatwiejsza do przechowywania, transportu i dalszego wykorzystania, na przykład jako materiał opałowy, pasza dla zwierząt czy surowiec do produkcji biogazu. W artykule omówimy, dlaczego prasowanie słomy jest ważne, jakie korzyści przynosi rolnikom oraz jak przygotować prasę do sezonu.

 

Korzyści z prasowania słomy

Prasowanie słomy niesie za sobą wiele korzyści. Po pierwsze, zbita słoma zajmuje mniej miejsca, co ułatwia jej składowanie i transport. Przestrzeń magazynowa w gospodarstwach rolnych jest często ograniczona, a dobrze zapakowana słoma pozwala na efektywniejsze jej wykorzystanie. Po drugie, prasowanie słomy sprzyja ochronie gleby. Pozostawiona na polu słoma może stanowić naturalną ochronę przed erozją, zapobiegając wywiewaniu gleby przez wiatr oraz jej wypłukiwaniu przez deszcz. Dodatkowo, rozkładająca się słoma wzbogaca glebę w materię organiczną, poprawiając jej strukturę i zwiększając żyzność. Wreszcie, słoma jest cennym surowcem energetycznym. Prasowana słoma może być wykorzystywana do produkcji pelletu, który jest ekologicznym i odnawialnym źródłem energii.PrasaZbiór słomy

Jak przygotować prasę do sezonu

Przed rozpoczęciem sezonu prasowania słomy, ważne jest, aby odpowiednio przygotować prasę. Przygotowanie maszyny do pracy obejmuje kilka kluczowych kroków. Po pierwsze, należy dokładnie oczyścić prasę z wszelkich zanieczyszczeń, resztek roślinnych i kurzu, które mogły nagromadzić się podczas poprzedniego sezonu. Następnie, istotne jest sprawdzenie stanu technicznego wszystkich ruchomych części maszyny, takich jak łańcuchy, pasy i łożyska. Ewentualne luzy czy uszkodzenia mogą prowadzić do awarii w trakcie pracy, dlatego ważne jest ich wcześniejsze wykrycie i naprawa. Kolejnym krokiem jest smarowanie wszystkich ruchomych elementów. Regularne smarowanie zapewnia płynne działanie maszyny i minimalizuje ryzyko jej uszkodzenia. Ostatnim etapem przygotowania prasy do sezonu jest kalibracja i ustawienie parametrów pracy zgodnie z zaleceniami producenta. Prawidłowo ustawiona prasa będzie działać efektywnie i wydajnie, co przełoży się na jakość i tempo prasowania słomy.

PrasoowijarkaMcHale 

Praktyczne wskazówki dotyczące eksploatacji prasy

Podczas eksploatacji prasy, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad, aby zapewnić jej długotrwałą i bezawaryjną pracę. Przede wszystkim, należy regularnie kontrolować stan techniczny maszyny w trakcie sezonu prasowania. Każdego dnia przed rozpoczęciem pracy warto sprawdzić poziom smarowania, napięcie pasów oraz stan łańcuchów i łożysk. Ważne jest także, aby unikać przeciążania maszyny. Przekroczenie maksymalnej pojemności prasy może prowadzić do jej uszkodzenia i przerw w pracy. Kolejnym ważnym aspektem jest odpowiednie przechowywanie maszyny po zakończeniu sezonu. Prasa powinna być przechowywana w suchym i zadaszonym miejscu, aby zapobiec korozji i innym uszkodzeniom wynikającym z działania czynników atmosferycznych. Regularne serwisowanie maszyny, zgodnie z zaleceniami producenta, również przyczyni się do jej długotrwałej i bezproblemowej eksploatacji. Przestrzeganie powyższych zasad pozwoli na efektywne wykorzystanie prasy i zapewni wysoką jakość prasowanej słomy.

PrasyZobacz film

Sprawdź cenę 

 
 
 
 
 

 

Czy artykuł był przydatny:
Czy artykuł był przydatny, kliknij gwiazdkę i oceń: 
5 (1 głos.)