Maszyna za 50% ceny z ciągnikiem Arbos
7 letnia gwarancja na Arbos

DYWERSYFIKACJA ŹRÓDEŁ DOCHODU W GOSPODARSTWIE ROLNYM

Czym jest ta dywersyfikacja?

Najprościej mówiąc to jest poszukiwanie dodatkowych źródeł dochodu - albo wewnątrz, albo poza gospodarstwem -tak, aby nie koncentrować się tylko na jednym zajęciu i liczyć na hossę, ale właśnie, aby w kryzysowej sytuacji - mieć dodatkowe zajęcie i z niego czerpać profity.

Na przykładzie historii Leszka - Rolnika z Tarnowa Podgórnego  - którego dobrze znacie z naszych filmów, możecie zobaczyć, że w dzisiejszych trudnych w rolnictwie czasach - żeby zwiększyć ekonomikę gospodarstwa-trzeba szukać dodatkowych źródeł przychodu. Jak mówi sam Leszek - "mając małe lub nawet średnie gospodarstwo ciężko jest godziwie żyć."

Dlatego często posiadanie małego gospodarstwa stanowi jedynie dodatkowy dochód do innego   -  jakim np. jest praca na etat. W przypadku Pana Leszka - on i jego rodzina utrzymują się  z prowadzonego gospodarstwa, z ziemi  - ale także z prowadzonych powiązanych z tym dodatkowych działalności.

Mają swoją tłocznię-sprzedają produkowane przez siebie oleje. 

Mają swój młyn, sprzedają produkowane przez siebie mąki. 

Myślą o stworzeniu własnej piekarni, gdzie mogliby sprzedawać pieczywo wytwarzane właśnie z tej mąki.

W obecnych czasach często dodatkowym źródłem dochodu dla Rolników jest świadczenie usług - sprzętem który posiadają .

Bądź też  - jak wielu z naszych Klientów-kupuja sprzęt wydajnościowo przygotowany na świadczenie usług z takim właśnie przeznaczeniem - aby je świadczyć i z tego żyć.

Leszek kombinuje nie tylko z uprawami, ale także szuka dodatkowych zródel dochodu w gospodarstwieLeszek poszukuje ciekawych rozwiązań-przynoszących zysk   - nie tylko jeśli chodzi o uprawy na polu, ale także w dodatkowych zajęciach powiązanych z płodami rolnymi

 

Rolnik z Tarnowa podgórnego opowiada jak poprawic ekonomikę skali z gospodarstwaLeszek przy okazji talerzowania pola — opowiada Michałowi o dywersyfikacji źródeł dochodu na swoim gospodarstwie  - które praktykuje

Dywersyfikacja źródeł dochodu w gospodarstwie rolnym jest istotnym elementem zwiększania stabilności finansowej, redukcji ryzyka oraz poprawy jakości życia rolników. Składa się ona z kilku kluczowych strategii i działań, które mogą być wdrożone w celu osiągnięcia tych celów.

1. Produkcja Rolna


Zróżnicowanie upraw: Zamiast koncentrować się na jednej uprawie, rolnicy mogą wprowadzić różnorodne rośliny, które są mniej podatne na zmiany klimatyczne, choroby i wahania cen rynkowych.
Hodowla zwierząt: Kombinacja roślinnych i zwierzęcych źródeł dochodu może zapewnić stabilność finansową. Hodowla bydła, owiec, drobiu lub innych zwierząt może uzupełniać dochody z upraw.

Ciagnik Arbos 4110 z agregatem talerzowym TOLMETU Rolnika Leszka- talerzowanie nieużytku zostało przeprowadzone za pomocą ciągnika Arbos 4110 z podpiętą talerzówką Tolmet

2. Przetwórstwo i Handel


Przetwórstwo produktów rolnych: Produkcja przetworzonych artykułów spożywczych, takich jak dżemy, soki, sery, może zwiększyć wartość dodaną produktów i otworzyć nowe rynki.
Bezpośrednia sprzedaż: Sprzedaż produktów bezpośrednio konsumentom poprzez targi, sklepy internetowe, lub abonamenty na świeże produkty może zwiększyć dochody.


Leszek korzystajac ze swoich upraw zajmuje się tłoczeniem olei i produkcją mąikiPiękne dla turystów pole maków, to nieużytek dla Rolnika Leszka- talerzował to pole z makami agregatem 3.0m Tolmet

3. Agroturystyka


Zakwaterowanie: Prowadzenie pensjonatu, wynajem pokoi czy organizacja campingów może przyciągnąć turystów i zapewnić dodatkowy dochód.
Rekreacja: Organizowanie zajęć rekreacyjnych, takich jak wycieczki konne, warsztaty rękodzielnicze, czy wycieczki po gospodarstwie może również generować przychody.

 

4. Odnawialne Źródła Energii


Panele słoneczne: Instalacja paneli fotowoltaicznych na budynkach gospodarczych może obniżyć koszty energii i generować dodatkowy dochód ze sprzedaży nadwyżki energii.
Biogazownie: Wykorzystanie odpadów rolnych do produkcji biogazu może być opłacalne i przyjazne środowisku.

 

5. Usługi Rolnicze


Usługi mechanizacyjne: Oferowanie usług związanych z pracami polowymi, takimi jak orka, siew, zbiór plonów dla innych rolników.
Doradztwo i edukacja: Prowadzenie szkoleń i doradztwa w zakresie nowoczesnych technik rolniczych, upraw ekologicznych, czy zarządzania gospodarstwem.

Może sposobem na znalezienie dodatkowego źródła dodchodu-jest świadczenie usług.

Obecnie z firmie Korbanek istnieje możliwość zakupu maszyny towarzyszącej za połowę jej wartości - więcej info TUTAJ

Można także skorzystać z programów dotacji - obecnie trwa nabór na program Młody Rolnik 2024 - więcej informacji o tym programie i jego zasadach znajdziesz TUTAJ

6. Projekty wspólnotowe i kooperatywy


Kooperatywy rolnicze: Współpraca z innymi rolnikami w celu wspólnego zakupu sprzętu, marketingu produktów, czy negocjacji cen może przynieść korzyści ekonomiczne.
Projekty wspólnotowe: Inicjatywy takie jak wspólne ogrody, projekty edukacyjne, czy lokalne festiwale mogą przyciągać uwagę i wsparcie społeczności lokalnej.
 

110 konny ciągnik Arbos możesz obecnie nabyć w specjalnej ofercie z agragatem talerzowym Tolmet za pół cenyW ofercie specjalnej Korbanek - obecnie kupując ciągnik Arbos maszynę towaszysząca-np agregat talerzowy Tolmet możesz nabyć za 50% jego ceny

podsumowanie

Dywersyfikacja źródeł dochodu w gospodarstwie rolnym wymaga planowania, inwestycji i zaangażowania, ale może przynieść znaczące korzyści finansowe i społeczne. Każde gospodarstwo jest inne, więc ważne jest dostosowanie strategii do specyficznych warunków i możliwości.

Dywersyfikacja źródeł dochodu w gospodarstwie rolnym jest kluczowa dla zwiększenia stabilności finansowej i zmniejszenia ryzyka. Istnieje wiele strategii, które mogą pomóc rolnikom w osiągnięciu tych celów. Zróżnicowanie upraw i hodowli zwierząt, przetwórstwo produktów rolnych oraz bezpośrednia sprzedaż to jedne z głównych metod. Agroturystyka, takie jak zakwaterowanie i rekreacja, oraz inwestycje w odnawialne źródła energii, jak panele słoneczne i biogazownie, mogą generować dodatkowe dochody. Usługi rolnicze oraz projekty wspólnotowe i kooperatywy również mogą przynieść korzyści ekonomiczne. Każde gospodarstwo jest unikalne, więc ważne jest, aby dostosować te strategie do specyficznych warunków i możliwości.

 

Film z rozmowy z Leszkiem możecie zobaczyć poniżej:

Tekst dla przycisku 

 
 
 
 
 

 

 

Czy artykuł był przydatny:
Czy artykuł był przydatny, kliknij gwiazdkę i oceń: 
5 (1 głos.)