Bergmann: Tradycja i jakość
Firma Ludwig Bergmann GmbH to rodzinne przedsiębiorstwo z ponad stuletnią tradycją, z siedzibą w Goldenstedt w Dolnej Saksonii. Historia firmy sięga 1896 roku, co oznacza ponad 125 lat doświadczenia w produkcji maszyn. Początkowo był to warsztat, który z czasem rozwijał się w różnych kierunkach. Przez wszystkie te lata firma pozostaje wyłącznie w rękach rodziny Bergmann. Obecnie w przedsiębiorstwie pracuje kolejne pokolenie, a dwaj synowie są gotowi przejąć stery firmy.
Motto firmy Bergmann
Motto i filozofia Bergmann to „Jakość Made in Goldenstedt". Firma łączy długoletnie doświadczenie z nowoczesną, innowacyjną techniką. Ich maszyny do rozrzucania i kultywacji użytków zielonych oraz do transportu zbiorów spełniają najwyższe standardy jakościowe i są używane na całym świecie. Produkty Bergmann słyną z niezawodności i wysokiej jakości wykończenia.
Jeden z większych Bergmannów GTW - GTW 330
Współpraca Korbanek i Bergmann
Firma Korbanek rozpoczęła współpracę z Ludwig Bergmann GmbH w kwietniu 2018 roku. Ta współpraca umożliwiła wprowadzenie wysokiej jakości maszyn Bergmann na polski rynek. Korbanek, poprzez swoje działania, aktywnie promuje i sprzedaje maszyny tej marki.
Szeroka gama produktów
Bergmann oferuje kilka podstawowych linii produkcyjnych, które są dostępne w ofercie Korbanek. Głównym i mega flagowym produktem firmy są rozrzutniki obornika, stanowiące ponad połowę gamy produktów dostępnych w Polsce. Charakteryzują się wysoką jakością wykonania i bardzo bogatym wyposażeniem. Dzielą się na jednoosiowe, dwuosiowe i trzyosiowe, z różnymi rodzajami adapterów, w tym serie M (z adapterem pionowym) i TSW (z adapterem poziomym i talerzami rozrzucającymi). W ofercie znajduje się także uniwersalny, jednoosiowy rozrzutnik niskopodwoziowy TSW 2140 E ze specjalnym ogumieniem. Seria M/TSW obejmuje modele od 1080 do 3140 (8-19 DMCT), seria TSW-S od 4190S do 7340S (16-34 DMCT), a model TSW 2140E ma pojemność 8-12 DMCT. Przykładem nowo wyprodukowanej maszyny widzianej w fabryce był rozrzutnik z serii 4000, TSW 4190. Omówiono także model 2140 jako "wspaniałą maszynę" konstrukcyjnie odbiegającą od gabarytów w pozytywnym sensie.
Przyczepa samozbierająca Bergmann Schuttle 450S
Przyczepy samozbierające
Kolejną bardzo istotną linią produktów są przyczepy samozbierające (samozaładowcze). Ich konstruktorzy dążą do uzyskania najlepszej jakości sieczki, a unikalne rozwiązania są wyjątkowe dla Bergmanna. Przyczepy samozbierające dzielą się na serie REPEX (28-35 m³), CAREX (37-43 m³), SHUTTLE (45-51 m³) oraz ROYAL (26-30 m³) w zależności od kubatury. W ofercie pokazowej ma pojawić się model 470 lub 450 z wałkami.
Bergmann gtw i rrw
Bergmann produkuje również przyczepy przeładowcze. Są to optymalne rozwiązania logistyczne w transporcie. Wyróżnia się przyczepy przeładunkowe do zboża (seria GTW) oraz przyczepy przeładowczo-czyszczące do buraków (seria RRW). Przyczepy GTW (21-43 m³) i RRW (39-50 m³) charakteryzują się niskim punktem ciężkości, wyśmienitą jakością wykonania i wyjątkowym wyposażeniem. Przyczepy RRW są technologiczną "perełką" i bardzo ważną maszyną do zbioru buraków, która potrafi doczyścić buraki cukrowe i, na rynkach takich jak niemiecki, przeładowywać je bezpośrednio na samochody transportujące do biogazowni, omijając etap składowania na pryzmie. Walory logistyczne przyczep przeładowczych są coraz częściej doceniane przez rolników, którzy wiedzą, że brak takiej maszyny może sprawić, że wyjazd w pole staje się zbyt nieekonomiczny, gdyż drogie maszyny (jak kombajny) nie powinny pełnić roli transporterów.
Przyczepy objętościowe
Czwartą główną kategorią są przyczepy objętościowe (seria HTW). Są to wysokiej jakości produkty o solidnej konstrukcji i bogatym wyposażeniu. Mają pojemność od 34 do 51,3 m³, a serie obejmują modele HTW 35, 40, 45, 50, 65 oraz wersje "S" (oznaczające walce wspomagające wyładunek). Choć w Polsce są postrzegane "po macoszemu", głównie ze względu na duży rynek wtórny maszyn profesjonalnych, które dostają "drugie życie", to ich główne rynki to Niemcy i Holandia. Przyczepy HTW są wykorzystywane do transportu materiałów objętościowych spod sieczkarni do pryzmy, umożliwiając sprawne przewożenie i szybki powrót do maszyny zbierającej. Również te maszyny, podobnie jak RRW, są wykorzystywane do obsługi biogazowni.
Podsumowanie
Sukces w postaci sprzedaży ponad 130 nowych maszyn Bergmann w Polsce w ciągu czterech lat świadczy o tym, że maszyny tej niemieckiej marki, dystrybuowane przez firmę Korbanek, zdobyły zaufanie polskich rolników. Połączenie długoletniej tradycji, wysokiej jakości wykonania "Made in Goldenstedt", innowacyjnych rozwiązań technicznych oraz profesjonalnego wsparcia posprzedażowego ze strony Korbanka (obejmującego serwis, części, finansowanie i sieć sprzedaży) okazało się przepisem na sukces na wymagającym polskim rynku. Inwestycje Bergmanna w infrastrukturę produkcyjną obiecują dalsze usprawnienia i lepszą dostępność maszyn w przyszłości.