Zapraszamy na stoisko Korbanek nr 18 na Zielonym Agro Show
NA SPRZEDAŻ UŻYWANY JOHN DEERE
Rol-brat zaczyna współpracę z Korbanek i sprzedaż Arbos i Aupax
7 letnia gwarancja na Arbos i Aupax zdjęcie
REJESTRACJE WSZYSKICH CIĄGNIKÓW W POLSCE - RANKING TRAKTORÓW

RSG - PRZYBRODA TESTUJE CIĄGNIKA AUPAX 5130 Z SIEWNIKIEM SOLA PROSEM K

SiewySiew kukurydzy siewnikiem punktowym 

Test w polu: Aupax 5130 i Siewnik Sola Prosem K 

Witamy bardzo serdecznie prosto z pola, gdzie panują idealne warunki do siewu kukurydzy. Mamy końcówkę kwietnia, a dokładnie 25 kwietnia, a ziemia jest ciepła, co sprzyja pracy. Chociaż w innych miejscach pojawiają się problemy z wilgocią z powodu braku deszczy, w miejscu testu pole jest dobrze przygotowane i wilgoć jest obecna. To właśnie w tych warunkach mieliśmy okazję przyjrzeć się pracy zestawu złożonego z ciągnika Aupax 5130 i sześciorzędowego siewnika Sola Prosem K

 

 

Ciągnik Aupax 5130: nowa odsłona z większą mocą

Sercem testowanego zestawu był ciągnik marki Aupax o mocy 130 koni mechanicznych. Jest to rewelacyjny ciągnik, który pięknie radzi sobie z sześciorzędowym siewnikiem. Marka Aupax to nowa odsłona marki Arbos po rebrandingu. Warto podkreślić, że zmiana nazwy to nie jedyna nowość, zwłaszcza w modelu 5000, do którego należy testowany ciągnik 5130 (będący największym dostępnym modelem w tej serii). Kluczowe zmiany zaszły w konstrukcji.

Wcześniej ciągnik ten był wyposażony w silnik o pojemności 3,4 litra. Wraz z rebrandingiem wprowadzono znaczne zmiany technologiczne, a silnik został zastąpiony konstrukcją Weichai. Jest to rodzimy silnik tegoż koncernu produkującego ciągniki. Pojemność silnika znacząco wzrosła – z 3,4 litra do 4,6 litra. Co to oznacza dla użytkownika? Przede wszystkim ciągnik zyskał zdecydowanie większy zapas momentu obrotowego. Dzięki temu może on pracować na nieco niższych obrotach, a operator nie musi tak często zmieniać przełożeń biegów. Prowadzi to bezpośrednio do oszczędności paliwa, ponieważ silnik nie pracuje ciągle na swoim granicznym momencie.

Większy silnik to nie jedyna zaleta. Zmienił się również rozstaw między osiami ciągnika, zwiększając się o około 20 centymetrów na plus. Ta zmiana w połączeniu z samym silnikiem przekłada się na niesamowitą stabilność zestawu. Nawet z dość dużym siewnikiem, charakteryzującym się znaczną masą własną i dużym zbiornikiem na nawóz, zestaw zachowuje stabilność, nawet bez zastosowania przedniego tuza i dużego monoblokowego obciążnika. Oczywiście, testowany ciągnik był wyposażony w zamontowane obciążniki sztabkowe.

Komfort pracy operatora zapewnia komfortowa kabina czterosłupkowa, wyposażona w wentylację, klimatyzację i ogrzewanie. Stanowi to pełnię szczęścia, a jak potwierdzają obserwacje, w kabinie jest naprawdę komfortowo, zwłaszcza przy ciepłej pogodzie. Obsługa ciągnika jest zarazem prosta.

Siew punktowySiewnik punktowy Sola Prosem K z traktorem Aupax 5130

Siewnik Sola Prosem K: Prosta obsługa i precyzyjny wysiew

Testowany siewnik to sześciorzędowy model Sola Prosem K. Charakteryzuje się napędami mechanicznymi. Zastosowanie napędów mechanicznych jest postrzegane jako zaleta, ponieważ, warto zaznaczyć, „nic nie może tutaj nawalić, nic nie ma prawa się zepsuć". Oznacza to prostą obsługę i eksploatację.

Siewnik posiada podsiewacz nawozów o pojemności 1080 litrów, co pozwala zmieścić dwa big bagi. Zbiornik na nawóz wykonany jest ze stali nierdzewnej, co zapewnia jego trwałość i stanowi spory atut w wyposażeniu standardowym maszyny. Podczas testu wysiewano nawóz w ilości 150 kg. Nawóz jest wysiewany odpowiednio nieco głębiej niż ziarno, aby uniknąć kolizji, i nie w linii siewu. Aparat dozujący nawóz ma regulowaną szczelinę i jest rozłożony na trzy rzędy z każdej strony. Redlice talerzowe od podsiewu nawozów przestawia się ręcznie.

Siewnik zbudowany jest na ramie teleskopowej z układem Variant. Ten układ, oparty na prowadnicy z ząbkami, umożliwia szybką regulację rozstawu między rzędami. Każdą sekcję wysiewającą można przestawić na 75 cm rozstawu. Jest to super rozwiązanie, szczególnie przydatne przy świadczeniu usług, gdzie często zmienia się szerokość wysiewu. Regulacja ta odbywa się z pozycji operatora jednym ruchem dźwigni hydrauliki ciągnika, co pozwala bardzo szybko zmieniać zakres szerokości. W testowanym zestawie zastosowano rozstaw 75 cm.

Siewnik Prosem K wyposażony jest w sekcję wysiewającą o tej samej nazwie. Aparat rozdzielający ziarno wykonany jest z kompozytu. Bardzo ładnie pojedynkuje ziarno kukurydzy, zapewniając równomierny wysiew. Sprawdzono komisyjnie odstępy między wysiewanymi ziarnami w rzędzie, które wynosiły 17,1 cm. Ziarno leży precyzyjnie, bezproblemowo. Ziarno kukurydzy siane jest na głębokość 5 cm.

W warunkach testu, gdzie gleba była dosyć lekka i sucha, docisk sekcji wysiewającej został ustawiony lekko za pomocą dźwigni. Jest to odmienne rozwiązanie w porównaniu do siewników z sekcją ciężką i hydraulicznym dociskiem, które pozwalają ustawić siłę docisku nawet do 350 kg na rząd, sprawdzając się w trudnych, ciężkich i twardych glebach z dużą ilością resztek roślinnych. Test siewnika Sola Prosem K odbywał się w technologii tradycyjnej, co oznacza, że pole było zaorane i uprawione, przygotowane "jak na stole". W takich warunkach, w przeciwieństwie do siewu uproszczonego czy bezorkowego, brak konieczności stosowania bardzo dużego docisku jest zrozumiały.

Sola Prosem KTraktor Aupax 5130 z siewnikiem punktowym Sola

Dlaczego siew na znaczniki?

Ponieważ testowany siewnik Sola Prosem K nie jest wyposażony w instalację ISOBus, do prowadzenia zestawu zastosowano znaczniki przejazdów. Operator ustawił ślad znacznika na "muszkę" ciągnika (na środek), aby ułatwić sobie jazdę. W siewnikach z systemem rolnictwa 4.0 i ISOBus stosuje się zaawansowane funkcje, takie jak zmienne dawkowanie (Variable Rate Application) czy Section Control (automatyczne rozłączanie sekcji na końcach pola lub w klinach), które wymagają odpowiednich licencji, w tym licencji multiprodukt, jeśli stosuje się zmienne dawkowanie zarówno ziarna, jak i nawozu. System ISOBus pozwala maszynie "widzieć się" z terminalem i wykorzystywać mapy aplikacyjne. W siewniku Prosem K z napędami mechanicznymi regulacja obsady ziarna odbywa się za pomocą przekładni do obsady, ustawianej według tabeli w zależności od liczby otworów w tarczy wysiewającej i położenia dwóch dźwigni.

Przydatnym rozwiązaniem w siewniku Sola Prosem K jest rurka umożliwiająca łatwe rozładowanie resztek ziarna ze zbiornika do pojemnika. Podpina się ją pod aparat wysiewający i zwalnia otwór spustowy. Eliminuje to potrzebę używania odkurzacza do opróżniania zbiornika.

Warunki i podsumowanie siewu

Test odbył się w warunkach, które w tytule źródła określono jako "bardzo sucho’’. Mimo suchości, pole było dobrze przygotowane w technologii tradycyjnej. Precyzja wysiewu, z równomiernym rozłożeniem ziaren co 17,1 cm w rzędzie, była wysoka. Kluczowe jest zamknięcie bruzdy siewnej i odpowiednie zagęszczenie gleby, aby zapewnić kontakt ziarna z wilgocią. Funkcję tę pełni tylny blok zamykający.Film

Maszyny u Korbanka 

 
 
 
 
 

 

 

 

Czy artykuł był przydatny:
Autor: 
BK
Czy artykuł był przydatny, oceń: 
5 (1 głos.)