Omłot i oddzielanie

Kombajny zbożowe MF Centora - układ młócący oraz oddzielanie za pomocą wytrząsaczy

 

Niskie straty i ziarno wysokiej jakości to najważenjsze czynniki decydujące o uzyskiwanej przez Państwa rentowności. Układ omłotowy i oddzilania ziarna za pomcą 8 wytrząsaczy zapewniają doskonałą jakość i wydajność we wszystkich rodzajach upraw.

 

Profesjonalny serwis ciągników i kombajnów w Tarnowie Podgórnym

Bęben młócący o dużej bezwładności

Bęben młócący Massey Ferguson jest wzmocniony obciążnikami, umieszczonymi pod listwami młócącymi(''cepami''), dzięki czemu zwiększa się jego stopień bezwładności. To zjawisko fizyczne zapewnia równomierną prędkość obrotową bębna nawet, gdy jego obciążenie jest zmienne a to z kolei umożliwia uzyskanie wyższej przpustowości i wydajności.

Dzięki stałej prędkości prędkości obrotowej bębna młócącego uzyskuje się bardzo dobre rezultaty podczas młócenia a w efekcie czyste ziarno.

Intensywne oddzielanie na poziomie klepiska

Aby sprostać zapotrzebowaniu na dużą przepustowość, kombajny zbożowe MF Centora zostały wyposażone w solidne, przedłużone klepisko. Proces oddzielania ziarna rozpoczyna się natychmiast, gdy tylko materiał znajdzie sie na jego poziomie, a słoma nie jest połamana.

Kombajn Centora są wyposażone seryjnie w metalowe pręty klepiska o różnych rozstawach umożliwiają zoptymalizowanie procesu młócenia w przedniej części klepiska, gdzie rozstawy sa węższe oraz maksymalnie oddzielanie ziarna w części tylnej klepiska, gdzie te rozstawy są większe. Minimalizuje to także straty. Na tym etapie materiał jest już w dużej części oddzielony a to z kolei zmniejsza obciążenie wytrząsaczy.

Szczelina klepiska może być otwarta do 40 mm, aby umożliwić przepływ bardzo dużej ilości materiału. Jest to przydatne zwłaszcza podczas zbioru rzepaku, aby umożliwić łatwiejszy omłot i uzyskanie czystego ziarna. W czasie zbioru pszenicy takie rozwiązanie może zapobiec zbyt intensywnemu omłotowi i zwiększyc oddzielanie ziarna.

Intensywne oddzielanie w kombajnach Massey Ferguson CENTORA
Kombajn rolniczy Rostselmash w trakcie pracy

Separator obrotowy

Separator obrotowy to trzeci aktywny element układu omłotowego, który bierze udziała w zwiększaniu wydajności, zwłaszcza w trudnych warunkach pracy takich jak praca podczas zbioru wilgotnej słomy.

Znajdujący się w tylnej części układu omłotowego separator obrotowy zwiększa osiagi w oddzielaniu ziarna od słomy. Słoma jest przy tym odpowiednio przygotowana zanim dotrze do wytrząsaczy, ziarno zostanie dokładnie oddzielone od słomy. Równomierne zasilanie wytrząsaczy w słomę umożliwia zoptymalizowanie oddzielenia jej od ziarna.

Oddzielanie ziarna za pomocą 8 wytrząsaczy.

Ziarno zostaje oddzielone przez unikalny uklad 8 wytrząsaczy, których ruch wytrząsający jest wiekszy o 33% porównując do układów z 6 wytrząsaczami słomy. 

Specjalna budowa wałów korbowych wpływa na zwiększenie skoku wytrząsaczy i bardziej intensywne ruchy wytrząsaczy. Dzięki temu uzyskuje się lepszą separację, oraz większy przepływ przetrząsanego materiału. Układ ma mniejsze zapotrzebowanie mocy, chroni słomę i pozostawia ją w znakomitej kondycji do późniejszego sprasowania.

Ciągniki do zadań specjalnych używane Fendt
Kombajn rolniczy Rostselmash w atrakcyjnej cenie

Constant Flow - wzrost wydajności do 15%

Kluczem wysokiej wydajności kombajnu jest utrzymanie młocarni przez cały czas całkowicie i równomiernie wypełnionej. Jeśli strumień materiału jest mniejszy, to zapotrzebowanie na materiał wzrasta, by osiągnąć 100% - ową wydajność. Układ Constant Flow jest łatwo uruchamiany za pomocą dźwigni wielofunkcyjnej PowerGrip. Dwa czujniki umieszczone w młocarni przez cały czas monitorują jej obciążenie

Układ maksymalnego przepływu Constant Flow automatycznie steruje prędkością jazdu podczas pracy kombajnu w zależności od obciążenia bębna młócącego zapewniając w ten sposób wysoką i stałą przepustowość. Układ Constant Flow optymalizuje wydajność, zwłaszcza w sytuacji gdy plonowanie na polu zmienia się. Można uzyskać do 15% przepustowości więcej i jednocześnie zmniejszyć straty.

O marce Massey Ferguson

logo Massey Ferguson w kolorze czarnym

Fuzja kanadyjskiej firmy Massey-Harris oraz brytyjskiej Harry Ferguson zaowocował powstaniem w 1953 roku nowej marki, która ostatecznie w 1958 roku przyjęła nazwę Massey-Ferguson. Było to połączenie dwóch najpotężniejszych koncernów produkujących maszyny rolnicze w owym okresie.

Zaczynając w połowie XIX wieku Massey-Harris był zawsze wybitnym konstruktorem sprzętu żniwnego i był odpowiedzialny za stworzenie wszystkich kluczowych innowacji w dziedzinie tych maszyn włącznie z pierwszym na świecie, powszechnie stosowanym, samojezdnym kombajnem zbożowym.

Zrzeszenie z Harrym Fergusonem i stworzonym przez niego rewolucyjnym trzypunktowym układem zawieszania stworzyło markę, która odnisła wieki sukces. Dzięki temu już wkrótce po powstaniu w ofercie dla rolników na całym świecie dostępny był pełen zakres maszyn żniwnych, znakomita linia ciągników oraz wszechstronny i niezawodny serwis.

Znajdź Przedstawiciela handlowego odpowiedzialnego za Twój region

Poniżej wpisz kod pocztowy, w którym znajduje się maszyna